V posledních zářiových dnech se vydali žáci maturitního ročníku Střední zemědělské školy v Písku oborů agropodnikání, ekologie a životní prostředí, ve spolupráci s Celostátní sítí pro venkov na odbornou exkurzi. Akce byla zaměřená na možnosti čerpání dotací z PRV 2014-2020, představení inspirativních projektů a způsoby hospodaření na Šumavě.
Svou cestu začali mladí budoucí zemědělci a ekologové na farmě v Truskovicích, kde se seznámili s nakládáním s odpady v provozu kompostárny. Prohlédli si nádrž na zadržování vody v krajině a sad s různými odrůdami jablek, který je celý pod závlahovým systémem. Na závěr je absolvent SZeŠ v Písku seznámil s připravovaným projektem minipivovaru.
Přehlídka farem pokračovala v Bílku na ekologické Kozí farmě. Prohlédli jsme si provoz, chovné stádo, vyslechli historii, plány do budoucna a mnozí prvně ochutnali kozí mléko a sýr.
Poslední zastávkou prvního dne byl farmový chov daňků a jelenů v Husinci. V chovném stádě na farmě v Kratušíně právě probíhala říje a naskytla se příležitost sledovat souboj dominantních samců ze vzdálenosti několika desítek metrů. Úžasná scenérie bitvy brala dech.
Ubytování a stravování zajistil účastníkům penzion U Babůrku, kde byl prostor k diskusi o shlédnutém programu.
Druhý den ráno se všichni přesunuli na Michlovu Huť na rodinnou farmu. Spektrum jejich činností je velmi rozmanité. Chovají plemeno šumavských ovcí ve všech 8 chovných liniích a spolupodílí se na jejich udržení i pro budoucí generace. Vystavěli moderní ovčín splňující nejnáročnější požadavky chovu a zdejšího prostředí. Na přilehlých pastvinách vykrmují skot, který má pro zimní období k dispozici novou halu a nově zrekonstruovaný seník. Dalšími aktivitami je poradenská činnost, provozování penzionu a lyžařského vleku. Nejnovějším projektem, který se právě začíná realizovat je znovuvýstavba rybníka o celkové rozloze cca 0,75 ha.
Po obědě nás čekala prohlídka farmy Salers ve Stachách. Pozorným průvodcem byl absolvent SZeŠ Písek z roku 2014. Velmi zajímavé francouzské plemeno skotu salers představil z těsné blízkosti přímo v pastevním areálu. Následovala prohlídka zimoviště a prostorů chladírny s bourárnou pro následné zpracování poražených kusů, která rozšířila odborné znalosti zúčastněných.
Poté se všichni přesunuli na farmu do Úbislavy, kde se zabývají přirozeným chovem a výcvikem koní. Absolventka SZeŠ Písek předvedla mladého 3letého hřebečka ve volnosti a ukázala přirozený výcvik a komunikaci v pískové kruhové ohradě. Odvážní měli možnost si tento způsob práce vyzkoušet na vlastní kůži. Druhou ukázkou byl výcvik psů základní kynologické organizace Vimperk k různým účelům (základní poslušnost, agility, obrany i zadržení pachatele).
Podvečer druhého dne vyplnila zastávka na Jezerní slati. Jedná se o rozsáhlé vrchovištní rašeliniště rozkládající se mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Na naučné ministezce se aktéři seznámili s typickou flórou a faunou.
Poslední den akce následovala prohlídka firmy, která svojí rozlohou a velikostí stáda skotu patří k velkým podnikům ve zdejší oblasti a disponuje nejmodernější technikou pro pícninářský program. Přítomní si mohli podrobně prohlédnout a mnozí vyzkoušet několik typů traktorů značky Fendt, žacích strojů, shrnovačů, sběrací vůz a další. Mnohé zaujal podrobný výklad a prohlídka zimoviště pro skot s důmyslným systémem krmení, který zamezuje zbytečným ztrátám rozšlapem.
Šumavský pobyt byl třetí den zakončen návštěvou pstruhařské farmy Mlýny, kde jsme se seznámili s recirkulační farmou na odchov pstruha duhového. Zajímavou součástí byla zpracovna sladkovodních ryb a seznámení s výstavbou nových prostor.
Všichni přednášející podrobně seznámili účastníky exkurze s vlastními zkušenostmi s čerpáním dotací PRV a představili zrealizované projekty jako příklady dobré praxe.
ing . Pavlína Bernadová ing. Martin Hřebejk